Lista aktualności Lista aktualności

Dąb "Kościuszko"

Z okazji obchodzonego niedawno Światowego Dnia Drzewa oraz kończącego się Roku Tadeusza Kościuszki przy Zespole Szkół w Kwilczu posadzono dąb upamiętniający jego imię.

Z okazji Światowego Dnia Drzewa, obchodzonego 10 października, uczniowie koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kwilczu, pod kierunkiem opiekuna mgr Hanny Hoffmann, przygotowali apel na temat szacunku do drzew, lasu, przyrody, zasobów naturalnych naszej planety. Dzieci mówiły i śpiewały o zasadach zachowania się w lesie oraz o wielu jego funkcjach: przyrodniczych, społecznych i gospodarczych. Do obecności drzew w krajobrazie jesteśmy tak przyzwyczajeni, że nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Las daje tlen, tworzy środowisko życia niezliczonej ilości gatunków roślin i zwierząt, chroni przed suszą i powodzią, lubimy w nim wypoczywać, dostarcza grzybów, a przede wszystkim drewna - ekologicznego surowca o wielu zastosowaniach, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego życia.

Po występach wicedyrektor Marcin Lehman podsumował obchody Roku Tadeusza Kościuszki w kwileckiej szkole.

Następnie przyszedł czas na zasadzenie pamiątkowego dęba noszącego imię patrona szkoły. Dęba Kościuszki posadzili uroczyście przed budynkiem kwileckiego zespołu szkół Przewodniczący Rady Gminy Kwilcz Grzegorz Korpik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Sieraków Jarosław Nowakowski, Dyrektor Szkoły Jacek Rosiak oraz Pani Agata Ceglarek - fundatorka drzewka - wraz z trzema najmłodszymi uczennicami oddziału przedszkolnego - równolatkami dęba, mianowanymi na jego opiekunki i "matki chrzestne".

Dąb jest symbolem potęgi, szlachetności i siły, przez wiele kultur uznawany był za drzewo magiczne, a nawet świete.

Rok 2017 Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Rokiem Tadeusza Kościuszki. W tym roku mija 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki - amerykańskiego i polskiego generała, zasłużonego w wojnie rewolucyjnej o niepodległość Stanów Zjednoczonych, obywatela honorowego Republiki Francuskiej, Naczelnika Insurekcji 1794 r., w której naród podjął walkę o uratowanie ginącej Rzeczypospolitej, o niezbywalne jej prawo do życia w wolności i zachowania własnego suwerennego państwa.