Lista aktualności Lista aktualności

LEŚNICY I ORNITOLODZY URATOWALI MŁODE BIELIKI

Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak nasze codzienne złe nawyki mogą doprowadzić do poważnych szkód w środowisku. Przeczytajcie koniecznie co znaleźliśmy w gnieździe bielika i jak ta historia mogła się zakończyć...

O obrączkowaniu młodych bielików pisaliśmy kilka dni temu. Opowiedzieliśmy Wam po co obrączkuje się ptaki i przypomnieliśmy kilka faktów o tym pięknym gatunku i jego ochronie. Teraz czas na uzupełnienie tej opowieści o "akcję ratunkową".

Zwykły sznurek. Biały, z zaplecionych włókien nylonowych, powszechnie stosowany w rolnictwie. Często po użyciu nie zabezpieczamy jego niewykorzystanych odcinków; wyrzucamy je, nie zastanawiając się jakie to może mieć konsekwencje.

Fot. Roman Tomczak Nadleśnictwo Sieraków

Splątany, pokaźnych rozmiarów pęczek takiego właśnie sznurka znaleziono w jednym z gniazd bielika. W gnieździe zasiedlonym - z pisklętami ...zaplątanymi w śmiercionośną sieć. Ptaki na szczęście udało się z wielkim trudem oswobodzić, a podstępną pułapkę usunąć z gniazda i zniszczyć. Gdyby nie pomoc człowieka młode bieliki by pewnie zginęły w męczarniach i lęg byłby utracony.

Fot. Roman Tomczak Nadleśnictwo Sieraków

Pamiętajmy, każdy wyrzucony kawałek sznurka, plecionki czy żyłki (tu apel do wędkarzy!), niezabezpieczony i pozostawiony w naturalnym środowisku stwarza śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, które zaplątane w te materiały giną w męczarniach.

Apelujemy: Zbierajmy takie sznurki z naszych lasów, rzek, jezior oraz z pól bo stanowią śmiertelne zagrożenie dla rzadkich gatunków ptaków. Dbaj o środowisko! Nie zaśmiecaj lasu!