Asset Publisher Asset Publisher

Dzień żaby 29 luty

W Polsce można spotkać 19 gatunków płazów. Do płazów zaliczają sie: salamandra, 4 traszki, 2 kumaki, grzebiuszka, 3 ropuchy, a także 6 żab, przy czym można je podzielić na tzw. żaby zielone (wodna, jeziorkowa, śmieszka) i brunatne (moczarowa, zwinka i trawna). Dzisiaj przedstawiamy Wam 2 gatunki, które budzą się jako pierwsze, zwiastując przyjście wiosny.

Najczęstszym gatunkiem wśród tzw. żab brunatnych jest żaba trawna (Rana temporaria). Okres snu zimowego spędza zagrzebana w mule na dnie zbiorników wodnych lub na lądzie w wilgotnych kryjówkach. Gatunek ten jest pierwszym z żab, który budzi się ze snu zimowego. Żyje głównie w lasach, ale można ją spotkać także na bagnistych łąkach, torfowiskach, ogrodach, parkach i zaroślach, preferując zarośnięte brzegi wód. Żywi się głównie pająkami, ślimakami, dżdżownicami i owadami.

Innym powszechnym przedstawicielem żab brunatnych jest żaba moczarowa (Rana arvalis). Sen zimowy odbywa na lądzie pod korzeniami drzew, w norach ziemnych, pod stertami gałęzi czy na łąkach pod darnią. Po obudzeniu się w marcu rozpoczyna wędrówkę do zbiorników wodnych, aby odbyć gody. Samiec, w czasie godów, przybiera kolor jasno-niebieski. Gatunek ten przebywa głównie na łąkach, w lasach świerkowych lub liściastych, a także na polanach śródleśnych. Poluje w dzień i można go spotkać zarówno podczas deszczu, jak i przy słonecznej pogodzie.