Lista aktualności Lista aktualności

Wiosenne warsztaty fotograficzne w rezerwacie

Las dla leśnika jest nie tylko miejscem codziennej pracy, ale może stać się także inspiracją dla rozwoju własnego talentu i osobowości. Taką rolę las odegrał w życiu naszego podleśniczego Antoniego Kasprzaka, który swoją niezwykłą pasją fotografowania przyrody zgodził podzielić się z uczniami Zespołu Szkół w Sierakowie.

Przygoda Antka z aparatem zaczęła się już w szkole podstawowej. Nie wychodziły mi specjalnie rysunki na plastykę, więc zapytałem panią nauczycielkę czy mogę w zamian przynosić zdjęcia i tak to się zaczęło – wspomina żartobliwie leśnik-fotograf. Jako modele do swoich zdjęć Antek najbardziej upodobał sobie ptaki drapieżne. To właśnie fotografia bielika w śnieżycy przyniosła mu w 2006 r. pierwszą z wielu nagród: I miejsce w kategorii „Zwierzęta" oraz Grand Prix II edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Dwa lata później jego zdjęcie walczących bielików zostało uznane za najlepsze w kategorii „Zachowania ptaków" w najważniejszym ogólnoświatowym konkursie fotografii przyrodniczej BBC Wildlife Photographer of The Year w Londynie. Tym samym Antek jest pierwszym Polakiem, który wygrał w tym najstarszym konkursie fotografii dzikiej przyrody. Jego prace doceniono także w innych konkursach, zarówno w kraju jak i za granicą:

  • w ogólnopolskim konkursie fotograficznym FOTOEKO organizowanym przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra,
  • w konkursie magazynu Birdwatching (Wielka Brytania),
  • w konkursie Asferico (Włochy).

Zdjęcia autorstwa Antoniego Kasprzaka są publikowane w wielu krajowych i zagranicznych czasopismach poświęconych fotografii i przyrodzie.

Postać Antka Kasprzaka daje piękny przykład i dowód na to, że leśnik jest jednocześnie przyrodnikiem, że leśnik jest ekologiem, że leśnik nie tylko gospodaruje zasobami przyrody, ale przede wszystkim ją obserwuje, rozumie i chroni. Taką właśnie myśl przewodnią chcieliśmy przekazać młodzieży z sierakowskiego Zespołu Szkół i dlatego jako miejsce warsztatów został wybrany rezerwat przyrody Buki nad Jeziorem Lutomskim – jedyny z pięciu sierakowskich rezerwatów udostępniony dla ruchu turystycznego.

Podczas pogadanki uczniowie I i II klasy liceum zostali zapoznani ze wszystkimi formami ochrony przyrody występującymi na terenie Nadleśnictwa Sieraków oraz z wynikającymi z ich ustanowienia reżimami. Następnie Antek przystąpił do prezentacji sprzętu fotograficznego. I właśnie wtedy przyroda sprawiła nam niezwykle miłą niespodziankę – nad wodami jeziora pojawił się krążący bielik, którego nasz fotograf niezwłocznie po mistrzowsku „upolował" obiektywem i którego możemy dzięki temu podziwiać w galerii poniżej.

Spacer po leśnej ścieżce stał się okazją do przybliżenia młodym ludziom wielu bardzo ważnych i skomplikowanych zagadnień z zakresu praktyki ochrony przyrody i trwale zrównoważonej wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Poruszyliśmy m.in. temat sezonowości runa leśnego, diagnostycznej roli roślinności dla określenia siedliska, problem obcych gatunków inwazyjnych, czy roli martwego drewna w utrzymaniu bioróżnorodności w leśnym ekosystemie.

Uczniowie w trakcie zajęć fotografowali napotkane obiekty i zjawiska przyrodnicze korzystając z fachowej pomocy Antka. Poniżej możemy podziwiać efekty ich pracy.