Asset Publisher Asset Publisher

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wójt Gminy Kwilcz informuje o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz 72. rocznicy męczeńskiej śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego.

1951 - 2023. 72 lata od męczeńskiej śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego. Wójt Gminy Kwilcz zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamiędci Żołnierzy Wyklętych oraz 72. rocznicy męczeńskiej śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego, które odbędą się w dniu 1 marca 2023 r. w Kwilczu. Program obchodów: 11:00 msza święta w kościele parafialnym w intencji płk. Łukasza Cieplińskiego oraz Żołnierzy Wyklętych; 12:00 przejście pod tablicę pamiątkową płk. Łukasza Cieplińskiego: odśpiewanie Hymnu, odczytanie listu okolicznościowego Prezydenta RP, złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą, odśpiewanie Roty; 12:30 zakończenie I części obchodów i przejście do sali sportowej Szkoły Podstawowej w Kwilczu na uroczystą akademię. Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Pułkownik Łukasz Ciepliński - Nie mogłem inaczej żyć...

Pułkownik Łukasz Ciepliński „Pług” jest postacią, która stała się symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Ciepliński należał do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Poświęcił życie Polsce, której był wytrwałym obrońcą. Walczył w wojnie obronnej 1939 r. od pierwszych dni walk do kapitulacji Warszawy. Kierował strukturami Armii Krajowej w rejonie Rzeszowa. Włączył się w konspirację antykomunistyczną, stając się z czasem jednym z jej przywódców. Przeszedł okrutne śledztwo, został zamordowany z wyroku sądu komunistycznego, a następnie wymazany z pamięci w czasach PRL.  

Grafika przedstawia sylwetkę płk. Łukasza Cieplińskiego i cytat z jego słów: "Co szlachetne i wielkie - przyjmij, co płytkie i nikczemne - odrzucaj".

„Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli. […] Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie. Wyjedź na studia zagranicę /Ameryka, Anglia Holandia lub Belgia/. Staraj się tam zapoznać z bieżącymi problemami życia naukowego, gospodarczego, społecznego, kulturalnego i politycznego. Pamiętaj że musisz wrócić do kraju z wiadomościami pozytywnymi i gruntownymi. Co szlachetne i wielkie – przyjmuj, co płytkie i nikczemne – odrzucaj.” (07.01.1951)   

„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec.” (20.01.1951)

Na podstawie: Elżbieta Jakimek-Zapart, Nie mogłem inaczej żyć... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci, Kraków (II wydanie 2008)Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca