Lista aktualności Lista aktualności

Rozwiesiliśmy skrzynki lęgowe

140 nowych skrzynek lęgowych różnych typów dla ptaków, a także 10 schronów dla nietoperzy, udało się w grudniu minionego roku rozwiesić w lasach Nadleśnictwa Sieraków.

Budka budce nierówna. Istnieją różne typy budek lęgowych, przeznaczone dla różnych gatunków ptaków. Skrzynki różnią się wielkością, a przede wszystkim średnicą otworu wlotowego. My na koniec 2018 roku rozwiesiliśmy:
  • 20 szt. typu A1 - średnica otworu wlotowego 28 mm - dla sikory modrej i muchołówki żałobnej;
  • 60 szt. typu A - średnica otworu wlotowego 33 mm - dla sikory bogatki, wróbla i mazurka;
  • 40 szt. typu B - średnica otworu wlotowego 47 mm - dla szpaka, krętogłowa, kowalika, pleszki;
  • 20 szt. typu D - średnica otworu wlotowego 85 mm - dla puszczyka, gągoła, tracza nurogęsi;
  • 10 szt. schronów dla nietoperza - nie maja one okragłego otworu wlotowego, ale prostokątną szczelinę.

Niezbędnym zabiegiem jest jesienne czyszczenie budek po sezonie lęgowym. Pozostawiony w budce stary materiał gniazdowy może być źródłem groźnych dla ptaków pasożytów, ponadto wypłyca budkę ułatwiając drapieżnym ssakom dostęp do jaj i lęgów.

Ptakom i nietoperzom naprawdę warto pomagać. Są one największymi sprzymierzeńcami leśników w walce ze szkodliwymi owadami. Zjadają ich ogromne ilości. Gdyby nie nasi skrzydlaci przyjaciele, żadne kosztowne zabiegi agrolotnicze nie uratowałyby igieł i liści drzew przed zjedzeniem przez żarłoczne gąsienice.

Również Ty, Drogi Internauto, jeśli lubisz majsterkować, możesz samodzielnie zbudować drewnianą budkę dla ptaków. Należy pamiętać, żeby otwór wlotowy nie był zbyt nisko i żeby nie łączyły się w jego obrębie dwie deski. Powstająca w ten sposób szczelina stanowi śmiertelne zagrożenie i pułapkę dla ptaków. Nie stosuje się również żadnych bolców pod otworem wlotowym, na których ptak rzekomo ma odpoczywać przed wejściem do budki. Takie rozwiązanie może w intencji konstruktora "upiększa" budkę, ale ptakom jest zupełnie niepotrzebne. Wręcz przeciwnie - jest dla nich niebezpieczne - ułatwia drapieżnikom polowanie na ptaki. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań, możesz poprosić o poradę leśniczego pracującego najbliżej Twojego miejsca zamieszkania lub zgłosić się do siedziby Nadleśnictwa Sieraków w Bucharzewie. Zapraszamy.