Asset Publisher Asset Publisher

Logo projektu ochrony bociana czarnego BocianiMy

Bocian czarny online z milionową widownią

Transmisja z gniazda bociana czarnego w 2021 r. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród internatów. Zarejestrowano dokładnie 1 036 920 wejść. Losy rodziny bocianów czarnych śledzono w wielu krajach, w tym tak odległych jak Japonia.

Taką miłą informację Nadleśnictwo Sieraków otrzymało w październiku od Komitetu Ochrony Orłów. Dzięki współpracy Nadleśnictwa Sieraków z KOO udało się szeroko rozpropagować ideę ochrony ptaków.

Dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez Nadleśnictwo Sieraków Komitetowi Ochrony Orłów udało się wymienić uszkodzony przewód elektryczny od kamery na nowy. Kanał ten, w odróżnieniu do wielu podobnych, zyskał takie uznanie z uwagi, nie tylko na efektowny przekaz wizualny z życia rodziny bocianów, ale dostarczał również autentyczne „głosy natury” w postaci możliwości słuchania śpiewu kilkudziesięciu innych gatunków ptaków zasiedlających Obszar Natura 2000, a zarazem Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Notecka" - podkreśla dr hab. inż. Tadeusz Mizera - koordynator Regionu Wielkopolska KOO.

Screen przedstawia statystyki najpopularniejszych filmów zrealizowanych przrz Komitet Ochrony Orłow, przegladanych w serwisie Youtube. Na pierwszym miejscu, z liczbą 1 036 920 wyświetleń, transmisja z gniazda bocianów czarnych w Puszczy Noteckiej.

Screen przedstawia statystyki ogladalności kanału Komitetu Ochrony Orłów w serwisie Youtube w pięciu krajach: Polska, Niemcy, Czechy, Rosja i Japonia.

Przekaz online z gniazda bociana czarnego Ciconia nigra to jedno z wielu działań zrealizowanych w ramach projektu POIS pn.: "BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych" http://bocianimy.pl/ współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.

Projekt zakończył się 31 grudnia 2020 r. ale transmisja była dalej prowadzona przez Komitet Ochrony Orłów http://www.koo.org.pl/.

Gniazdo na dębie jest zajmowane przez ptaki od wielu lat. W 2019, 2020 i 2021 roku lęgi zakończyły się sukcesem (3 młode). Niestety dąb jest zupełnie suchy, a gniazdo bardzo ciężkie i na martwej gałęzi. Kamerę umieszczono na sąsiedniej sośnie.

Komentarze z tej puszczańskiej transmisji online z życia bocianów czarnych oraz pozostałe informacje o projekcie znajdują się na profilu SGGW LZD w Rogowie w Serwisie Facebook: https://www.facebook.com/BocianiMy/.


Już jest transmisja 2020

Zostań w domu i śledź na żywo transmisję z gniazda bociana czarnego z lasów nieopodal Sierakowa.

Przekaz online z gniazda bociana czarnego Ciconia nigra to jedno z wielu działań realizowanych w ramach projektu POIS pn.: "BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt jest prowadzony przez Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie i Komitet Ochrony Orłów.

Gniazdo na dębie jest zajmowane przez ptaki od wielu lat. W 2019 roku samiec przyleciał 17 marca, samica trzy dni później. Piersze jajo pojawio się 5 kwietnia, pierwsze pisklę wykluło się 9 maja. Niestety dąb jest zupełnie suchy, a gniazdo bardzo ciężkie i na martwej gałęzi. Dlatego wiosną 2019 r. zbudowaliśmy sztuczną platformę obok na zdrowym dębie, ale ptaki wybrały stare gniazdo. Kamerę umieszczono na sąsiedniej sośnie. Transmisja jest efektem wspołpracy KOO z Nadleśnictwem Sieraków i Nadleśnictwem Wronki.

2020 rok: