Wydawca treści Wydawca treści

Bocian czarny online

Rodzice opiekują się trzema młodymi pisklętami.

Przekaz online z gniazda bociana czarnego Ciconia nigra to jedno z wielu działań zrealizowanych w ramach projektu POIS pn.: "BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych" http://bocianimy.pl/ współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.

Projekt zakończył się 31 grudnia 2020 r. ale transmisja jest dalej prowadzona przez Komitet Ochrony Orłów http://www.koo.org.pl/.

Gniazdo na dębie jest zajmowane przez ptaki od wielu lat. W 2019 i 2020 roku lęgi zakończyły się sukcesem (3 młode). Niestety dąb jest zupełnie suchy, a gniazdo bardzo ciężkie i na martwej gałęzi. Kamerę umieszczono na sąsiedniej sośnie.

Komentarze z tej puszczańskiej transmisji online z życia bocianów czarnych oraz pozostałe informacje o projekcie znajdują się na profilu SGGW LZD w Rogowie w Serwisie Facebook: https://www.facebook.com/BocianiMy/.

Bogaty materiał filmowy na PLAYLIŚCIE kanału YT KOO: Bociany czarne Sieraków 2021 rok

30.03 - przylot samca

08.04 - para ptaków: https://youtu.be/iyupVsvUwmk

20.04 - pierwsze jajo: https://youtu.be/JkLNXpVkOnE

20.04 - kruk porywa pierwsze jajo: https://youtu.be/dTdyaRXoq6U

22.04 - drugie jajo: https://youtu.be/eKKJhSRD8l4

22.04 - obcy bocian przy gnieździe: https://youtu.be/xqSqSwHxaic

24.04 - trzecie jajo https://www.youtube.com/watch?v=KidgnLtwzao&t=0s

26.04 - czwarte jajo https://www.youtube.com/watch?v=dFB3ON6Qysk&t=0s

28.04 - piąte jajo https://youtu.be/9JNhm0ain8M

17.05 - atak puszczyka: https://youtu.be/ErsrYNWOMDU

25.05 - pierwsze pisklę: https://youtu.be/VyhfAwfJFI4

26.05 - drugie pisklę: https://youtu.be/fJkNffE9cI4

27.05 - trzecie pisklę: https://youtu.be/69bOH_RcAOk


Już jest transmisja 2020

Zostań w domu i śledź na żywo transmisję z gniazda bociana czarnego z lasów nieopodal Sierakowa.

Przekaz online z gniazda bociana czarnego Ciconia nigra to jedno z wielu działań realizowanych w ramach projektu POIS pn.: "BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt jest prowadzony przez Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie i Komitet Ochrony Orłów.

Gniazdo na dębie jest zajmowane przez ptaki od wielu lat. W 2019 roku samiec przyleciał 17 marca, samica trzy dni później. Piersze jajo pojawio się 5 kwietnia, pierwsze pisklę wykluło się 9 maja. Niestety dąb jest zupełnie suchy, a gniazdo bardzo ciężkie i na martwej gałęzi. Dlatego wiosną 2019 r. zbudowaliśmy sztuczną platformę obok na zdrowym dębie, ale ptaki wybrały stare gniazdo. Kamerę umieszczono na sąsiedniej sośnie. Transmisja jest efektem wspołpracy KOO z Nadleśnictwem Sieraków i Nadleśnictwem Wronki.

2020 rok: