Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

Miło nam powitać Cię w sierakowskiej części Puszczy Noteckiej, gdzie możesz spędzić swój wolny czas m.in. nocując w lesie! Cieszymy się, że zdecydowałeś się skorzystać właśnie z naszego obszaru, programu „Zanocuj w lesie”. Życzymy Ci, drogi turysto, udanego wypoczynku oraz liczymy na odpowiedzialne zachowanie podczas pobytu w lesie.

Mapa obszaru Zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Sieraków

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru - w załączeniu na dole strony;

2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą;

W Nadleśnictwie Sieraków nie zostały wyznaczone miejsca do rozpalania ognisk. Tym samym, drewno na ogniska nie jest dostępne. Brak takiego miejsca podyktowany jest wysokim ryzykiem zaprószenia ognia w miejscu bardzo podatnym na pożary jakim jest Puszcza Notecka.

3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu - przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem;

4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu;

5.    Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu! Kliknij w mapę poniżej:

6. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!   

7.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres jakub.wlodarczyk@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Kontakt telefoniczny: +48 61 295 36 05 lub +48 61 295 20 65
adres e-mail: jakub.wlodarczyk@poznan.lasy.gov.pl  (preferowany kontakt mailowy)

Nadleśnictwo Sieraków przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Nadleśnictwo Sieraków należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu.

Nadleśnictwo Sieraków dopuszcza stosowanie kuchenek gazowych na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie" pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności.